Jak dbać o stół loftowy?

Jak dbać o stół loftowy?

Zarysowania, wylany sok czy woda, ścieranie. Blat stołu używanego do spożywania posiłków jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Sprawdź, jak zadbać o swój stół loftowy z drewnianym blatem, by jak najdłużej zachował pierwotny wygląd.

Odpowiednie umiejscowienie

Choć drewno uznawane jest za materiał odporny i trwały, w dodatku do produkcji blatów wykorzystuje się twarde gatunki, np. lity dąb, blat potrzebuje odpowiedniej ochrony. Zadbaj o nią już na etapie szukania odpowiedniego miejsca na stół. Lepiej, by nie była to lokalizacja narażająca mebel na bezpośredni wpływ słońca.

Przedłużająca się ekspozycja na promienie UV może spowodować blaknięcie drewna, a także wysuszać je, przez co stanie się podatne na uszkodzenia i pęknięcia. Lepiej zatem umieścić stół na środku pomieszczenia lub przy ścianie niż przy oknie.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Ani zbytnia wilgoć w pomieszczeniach, ani też zbyt suche powietrze nie są korzystne. Jeśli wilgoci jest za dużo, drewno może się rozszerzać, kurczy się zaś gdy powietrze jest suche i może stawiać się podatne na pęknięcia. Z tego powodu:

  • umieść stół z dala od gorącego kaloryfera,
  • weryfikuj i reguluj wilgotność powietrza, np. poprzez stosowanie osuszaczy i nawilżaczy —  zyska na tym nie tylko Twój mebel.

Obrusy, bieżniki i podkładki

Choć stół loftowy często traktowany jest jako ozdoba wnętrza i z tego względu nie jest niczym nakrywany, przynajmniej pomiędzy posiłkami, warto położyć na nim obrus, by chronić jego blat. Takie tekstylia mogą zresztą być ozdobą samą w sobie. Koniecznie też stosuj podkładki —  pod gorące talerze czy szklanki z zimnymi napojami, na których powierzchni skrapla się wilgoć.

Szklany blat

Jeśli blat ma charakterystyczny wygląd, np. widoczną fakturę drewna i piękny kolor, zapewne nie chcesz przykrywać go obrusem. W takim przypadku możesz postawić na szklany blat —  dorobisz go na zamówienie. Nie stłumi wdzięku drewna, a jednocześnie doskonale je ochroni —  przed zarysowaniami, wylanymi płynami czy ścieraniem.

Odpowiednie czyszczenie

Drewnianego blatu nie możesz wyszorować ostrą gąbką czy szczotką, z użyciem agresywnej chemii. Najlepiej jest stawiać na łagodne środki myjące i usuwać zabrudzenia na bieżąco, dzięki czemu nie dojdzie do ich zaschnięcia i nie będzie potrzebne szorowanie. Pamiętaj, że niektóre detergenty mogą odbarwiać, matowić drewno i prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wykończenia stołu —  np. powłoki lakierniczej.